Fennállásának 30 éves évfordulóját ünnepeli idén az Albatrosz Repülő Egyesület, a jubileum alkalmából ünnepséget tartottak a Városháza Dísztermében. A rendezvényen nem csak a múlt eredményeiről, hanem a jövő fejlesztéseiről is szó volt.
Az Albatrosz Repülő Egyesületet 1989-ben tíz, a repülésért elkötelezett sportember alapította Székesfehérváron. Fő céljuk a régióban a repülési hagyományok őrzése volt, az elmúlt negyedszázadban azonban markáns változáson mentek keresztül. Az Albatrosz Repülő Egyesület az elmúlt években képes volt a repteret megőrizni és működtetni, majd az önkormányzat állami segítséggel megvásárolta a létesítményt és a mellette lévő ipari park területet is. Következő lépésként elkészült egy sport- és üzleti célú reptér fejlesztésének tanulmánya – ez mintegy 13-14 milliárd forint értékű beruházást tervez – amely tartalmazza a 62-es és 63-as utak összekötő útjának elkészítését is.
A jubileumon szó volt a Nemere-projektről is. A repülőt irányító szerkezetek készülnek, s az alkotók szerint, ha minden a tervek szerint halad egy év múlva újra szárnyalhat a leghíresebb magyar vitorlázó repülőgép, a Rotter Lajos által tervezett Nemere.
Cser-Palkovics András polgármester az egyesület jelenéről és a jövőről is szólt: "Ha az Albatrosznak csak annyit köszönhetnénk, hogy megmentette a börgöndi repülőteret repülőtérnek, azzal is beírta megát a város történelmébe. De tovább is léptünk ennél, a kormány segítségével az önkormányzat megvásárolta a területet. A repülőtér a mellette lévő ipari parkkal kiváló fejlesztési lehetőség. Két irányba érdemes elindulni: a nagy fejlesztéseket önerőből nem tudja megvalósítani a város, de addig is arról tárgyaltunk az elmúlt hónapokban, hogy induljunk el egy kisebb fejlesztés irányába is, ami helyi összefogással a következő néhány évben megvalósítható és a mai állapothoz képest jelentős előrelépést fog jelenteni." - vázolta fel a jövőre vonatkozó terveket a polgármester.
Szilády Dezső, az 1989. május 16-án megalakult Albatrosz Repülő Egyesület múltjáról emlékezett meg.
Elmondta, hogy az egyesület a megalakulásakor nem örökölt eszközöket, ingatlanvagyont, a semmiből teremtette meg a repülősportok lehetőségét. Szólt arról is, hogy a tíz fővel alakult egyesület mára száz főnél is több tagot számlál, tagjai között nemzetközi sikereket elért sportolók, világbajnoki bronzérmes és magyar bajnokok is vannak. Az egyesület az elmúlt 30 évben technikai eszközeiben is sokat fejlődött, hangáraik megteltek vitorlázó és motoros repülőgépekkel, valamint a repülőtér üzemeltetéséhez szükséges egyéb technikai eszközökkel.
Az ünnepségen elismeréseket is átadtak: Viza Attilának, Varga Viktornak, Hegyháti Zoltánnak, Kiss Tibornak, Ládás Károlynak, Mészáros Györgynek, Nagy Attilának, Krizsán Goránnak.