Kupola formaugrás
Kupola formaugrás (KFU)
A kupola formaugrás úgy zajlik, hogy az ejtõernyõsök a gépbõl történõ kiugrás után azonnal (minimális zuhanási idõvel) nyitják az ejtõernyõiket, majd a már nyitott ejtõernyõket összekötve látványos alakzatokat hoznak létre, melyet vagy minimális magasságban szétbontanak, vagy földetérnek velük.
2009 év vége táján történt - bár a történet lassan a feledés homályába merül - hogy megfogalmazódott akkor még három ejtõernyõsben a gondolat, hogy elkezdenek kupola formaugrással (ezután csak KFU) foglalkozni az Albatrosz Repülõ Egyesület Ejtõernyõs szakosztályán belül.
Ez az ugrásforma akkor (és talán még most is) magyarországon még a misztikum homályába merült. Az eddigi ismert és elismert ugrásokat szinte csak a honvédség keretein belül hajtották végre, az ottani finanszírozás mellett, "halandó civil" ugróknak csupán egyénileg jegyzett próbálkozásaik voltak.
Az ötlet egyik oldalról szakmai kihívás miatt, a másik oldalról (mint utóbb kiderült téves elgondolás szerint) gazdaságossági szempontok
alapján jelentkezett.
A szakmai kihívást igazából az jelentette, hogy a világon mindenhol egyre jobban fejlõdik ez az ugrásforma, és minden évben egyre nagyobb és érdekesebb alakzatokat hoznak létre az ebben az ágazatban érdekelt és képzett ugrók, emellett magyarországon egyre inkább csak a honvédség keretein belül, vagy a régrõl honvédségi tapasztalatokat összegyûjtött most már civil ugrók alkottak több-kevesebb sikerrel látványos kisebb alakzatokat.
A gazdasági szempontok azok voltak, hogy míg az "igazi fun jump"-hoz magasságra van szükség (értsd:4000 m) ami igen borsos árral párosul, addig a KFU-t ennél kisebb magasságokból is sikeresen és élvezhetõen (sõt mi több látványosan) lehet végrehajtani. A gondolatmenet ott futott zátonyra, hogy amíg ezt az ugrásformát viszonylag kis költséggel lehet végrehajtani, addig a sikeres ugrásokhoz speciális (és elléggé drága) felszerelésre van szükség. (De errõl késõbb)
Tehát vissza 2009-hez. Év végén összeült három ejtõernyõs, hogy "megváltsák a világot". Nem akartak sokat elérni, csak annyit, hogy a következõ évtõl az eddig "honvédségi kézben lévõ" ugrásformát mind maguk mind mások örömére kicsit "civilebbé" tegyék. Elkezdek akkor "kútfõbõl" külsõ tapasztalat és segítség nélkül tervezgetni, gondolkodni, hogyan is kellene ezt az ugrást végrehajtani.
Ekkor még a klub által üzemeltetett célbaugrásra készített ejtõernyõket (ZENIT) akarták használni a feladat végrehajtására, ugyanis a honvédségen belül is ezekkel a felszerelésekkel végeztek sikeres kupola formaugrásokat.
Eljött a 2010 év eleje, mikor is az elsõ ugrások során (még március havában) sikeres páros kupola formaugrásokat hajtottak végre. A kezdeti sikereket csak egy dolog árnyékolta be, a kezdetben három fõs társaság két fõre csökkent. A megmaradt ugrók töretlen elszántsággal hajtották végre az ugrásokat, mellyel elérték, hogy a célba ugró kupolákkal viszonylag biztonságos párosokat tudtak építeni. Ez olyan szintre fejlõdött, hogy 2010 júliusában már végrehajtották az elsõ bemutató ugrásukat az igen nehéz terepnek számító kislõdi Sobri Jóska kalandparkba.
A bemutató sikeressége nem szállt a páros fejébe, és tovább fejlõdtek addig, amíg a célbaugró kupolák és a saját korlátaik engedték.
Sajnos mint minden technikai sportban, itt is eljött az a pont, amikor rá kellett jönniük, hogy a fejlõdésük útját csak az általuk használt - nem igazán KFU-ra alkalmas - felszerelések elégtelensége okozza. 2011 derekán elszánták magukat, hogy segítséget kérjenek ill. tapasztalatot gyûjtsenek olyan ejtõernyõstõl, akinek mind szakmai elõélete, mind a rendelkezésre álló felszerelése alkalmas arra, hogy tovább fejlõdjenek ebben a gyönyörû és izgalmas ugrásformában.
Felkeresték az egyik legnagyobb tapasztalattal rendelkezõ kupolaformaugró ejtõernyõst aki ma magyarországon ezt az ugrásfajtát még mindig aktívan mûveli, illetve rendelkezésére áll 4 db komplett kupolaformaugró felszerelés. Innentõl robbanásszerû fejlõdés mutatkozott meg a teljesítményükben, mert a használt technika (PD Ligthning) kiélezte az addig nem megfelelõ felszerelések által elnyomott képességeiket.
A kilencedik hónapra elérték, hogy 4 fõs KFU alakzatokat biztonsággal hoztak létre, és elkezdtek nagyobb alakzatokban illetve látványosabb formákban gondolkodni. Ezalatt az idõ alatt tiszteletüket tették az egyetlen (bár honvédségi háttérbõl alakult) civil kupola formaugró csapatnál, ahol nem vallottak kudarcot, sõt mi több új élményekkel gazdagodva "tértek vissza". Építettek páros, három fõs, négy fõs fedeles alakzatokat, továbbá két, illetve három fõs "banánt", valamint páros záslós fedelest is.
Jelenleg két saját finanszírozású formaugró ernyõ vásárlása van folyamatban a számukra (természetesen nemzeti színben), hogy látványos bemutató ugrásokat hajthassanak végre. Az eddigi elért eredményeikrõl az alábbi videó ad egy kis tájékoztatást a teljesség igénye nélkül:
{youtube}OhD12vvptv4{/youtube}
További youtube videók megtekinthetők itt.